1399/09/08

«گردان تک‌ نفره» مستندی درباره شهید عبدالرسول زرین

کارگردان «گردان تک‌ نفره» با استفاده از ترکیبی از تصاویر واقعی و بازسازی شده، همچنین خاطرات همرزمان شهید عبدالرسول زرین، رشادت‌ های این شهید را در مستندی زیبا به تصویر کشیده است.

«گردان تک‌ نفره» مستندی درباره شهید عبدالرسول زرین

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، «گردان تک‌ نفره»، مستندی به کارگردانی داریوش یاری است که از شبکه اول سیما روی آنتن رفت. شهید زرین اهل استان کهگیلویه و بویر احمد، اولین حضورش در جبهه جنگ در منطقه‌ کردستان بود. پس از اتمام عملیات و بازگشت به خانه و ازدواج، سلاح نبرد را به زمین نگذاشت و به عنوان رزمنده این بار از طرف سپاه پاسداران اصفهان عازم منطقه‌ عملیاتی استان خوزستان شد.

حضور شهید عبدالرسول زرین در مناطق آبخیز استان خوزستان در مقام یک تک تیرانداز حرفه ای باعث شده بود لرزه بر اندام ارتش بعثی بیافتد. در بین ارتش دشمن، شهید عبدالرسول زرین به «جیش الاسد» معروف شده بود یعنی کسی که به اندازه‌ یک ارتش نیرومند و مانند یک شیر ژیان غرنده است.

داریوش یاری با استفاده از ترکیبی از تصاویر واقعی و بازسازی شده، همچنین خاطرات همرزمان و فرزند شهید عبدالرسول زرین، رشادت های این شهید را در مستندی زیبا به تصویر کشیده است.

اوج قله‌ این مستند زمانی است که لحظه اصابت گلوله به گوش شهید زرین را به تصویر می کشد؛ هنگامی که شهید لبخند می زند ولی اطرافیان در تکاپوی پانسمان زخم گوش آن شهید بودند؛ تصویر این شهید بزرگوار با گوش زخمی ثبت و روی جلد مجله‌ پیام انقلاب منقوش می‌ شود و به دست امام خمینی (ره) می رسد. امام با دیدن چهره‌ خندان آن رزمنده سلحشور مشتاق دیدار می شوند و این دیدار نیز میسر شده و گردان یک نفره به دیدار امام می رود، با همان لبخند همیشگی که حتی در لحظه اصابت گلوله نیز بر چهره اش نقش بسته بود.

روایت و تصویر لحظه‌ شهادت شهید عبدالرسول زرین نیز بسیار زیبا به تصویر کشیده شده، هم از جنبه‌ نقل قول از زبان فرزند شهید و هم از تکنیک‌ های سینمایی و نمایشی برای درک بهتر لحظه شهادت آن بزرگوار استفاده کرده اند که باعث زیبایی این سکانس شده است.

به طور کلی، تکنیک اصلی داریوش یاری استفاده همزمان از تصاویر بازسازی شده و خاطرات نزدیک شهید زرین بود که در این امر بسیار موفق بوده است.


خروج