1399/10/19

قیام ۱۹ دی زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد

حجت الاسلام سیادت ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای قیام خونین مردم قم در روز ۱۹ دی ماه، گفت: ۱۹ دی، روز قیام خونین مردم قم در سال ۱۳۵۶ بوده که این قیام زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد .

قیام ۱۹ دی زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد

 به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، حجت الاسلام «سیدرحمت الله سیادت» ظهر امروز (19دی ماه) در خطبه های نماز جمعه که در مصلی امام هادی (علیه السلام) شهر پاتاوه اقامه شد، ضمن توصیه خود و مومنین به رعایت تقوا و پرهیزگاری، گفت: انسان های با تقوا مواظب اعمال، رفتار، اعضاء و جوارح خود هستند که به گناه آلوده نشوند.

 امام جمعه پاتاوه در ادامه مباحث هفته گذشته به «گناهان زبان» پرداخت و عنوان کرد: گناهان زبان در آیات و روایات 24 گناه بوده که بسیار اثرات مخربی برای فرد و جامعه اسلامی دارد.

 وی با اشاره به اینکه خداوند متعال می فرماید «وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ وای بر هر عیب جوی طعنه زننده»، منظور از ویل چاهی است وسط جهنم که بدترین جای جهنم همین چاه ویل است، چند طایفه و چند گروه از گنه کاران وارد این چاه می شوند از جمله کسانی که اهل عیب جویی و مسخره کردن دیگران هستند، گفت: انسان های با تقوا اهل عیب جویی نیستند، اما اهل امر به معروف و نهی از منکر هستند.

حجت الاسلام سیادت امر به معروف را جدای از عیب جویی دانست و ادامه داد: بنا به فرموده حضرت زهرا سلام الله علیها که فرمودند «خداوند متعال امر به معروف و نهی از منکر را واجب کرده است تا جامعه اصلاح شود»، پس امر به معروف و نهی از منکر اصلاح جامعه، دلسوزی کردن برای مردم و گنه کاران است که آنها را از عذاب الهی نجات دهند و جامعه اسلامی را اصلاح کنند.

 امام جمعه پاتاوه با بیان اینکه مصلحین واقعی کسانی هستند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند، یادآور شد: تخریب کنندگان افراد مومن و جامعه کسانی هستند که عیب جویی می کنند، دنبال عیوب دیگران هستند، انسان هایی که مکرر از دیگران عیب جویی می کنند، موفق نمی شوند و حرمتی هم برای خود قائل نیستند.

 وی اسلام را دین صلح و آرامش دانست و افزود: همه ما در برابر یکدیگر وظیفه داریم تا به همدیگر احترام گذاشته و قدر یکدیگر را بدانیم و با اعمال و رفتارهایمان مورد آزار و اذیت یکدیگر نشویم.

 حجت الاسلام سیادت خاطرنشان کرد: در اسلام جوارح در برابر خداوند متعال مسئول است و زبان هم یکی از آن اعضایی بوده که می تواند از آن خوب استفاده کرد  و سخنان نیکو گفت و هم از آن بد استفاده کرد.

 امام جمعه پاتاوه با اشاره به اینکه در حدیث نهج الفصاحه پیامبر (ص) آمده که فرمودند: «وقتی می خواهی عیوب دیگران را یاد کنی، عیوب خویش را به یاد آور»، گفت: آن حضرت فرمودند «شش چیز اعمال خوب انسان را نابود می کند از جمله اشتغال به عیب خلایق است» .

وی همچنین در همین راستا به روایتی از مولا علی (ع) در نهج البلاغه اشاره و عنوان کرد: «بزرگ ترین عیب آن است که از دیگران عیب بگیری، آن عیبی را که در خودت اصلاح آن هست» که شاعر هم خوب گفته: «چون هیچ کس نباشد از عیب عاری زنهار که عیب این وآن نشماری—این عیب بزرگی است که خندی به کسی بهر همان عیب که خود هم داری».

 حجت الاسلام سیادت در بخش دیگری از خطبه  ها ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای قیام خونین مردم قم در روز  19 دی ماه اشاره کرد و یادآور شد: ۱۹ دی، روز قیام خونین مردم قم در سال 1356 بوده که این قیام زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد و این روز را گرامی می داریم.

امام جمعه پاتاوه به فرموده حضرت امام (ره) و خطاب قرار دادن ملت شریف ایران در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد: «مردم شریف ایران توجه داشته باشید که نوعآ تبلیغاتی که علیه روحانیت معظم انجام می پذیرد (منظور نابودی روحانیت انقلاب است) ایادی شیطان در تنگناها و سختی ها به سراغ مردم می روند که بگویند روحانیت مسبب مشکلات و نارسایی ها است، آن هم کدام روحانی؛ روحانی بی درد و بی مسئولیت، نه بلکه روحانی در حوادث جلوتر از دیگران در معرض خطر بوده است».

 وی با اشاره به مشکل گرانی، تورم و سوء مدیریت ها، خاطرنشان کرد: همه اینها تقصیر روحانیت نیست، دیگران هم مقصر هستند و ما نباید همه تقصیرها را به گردن روحانیت انقلابی و معظم بیندازیم، این جفا است.

حجت الاسلام سیادت همچنین از لسان امام خمینی (ره)، گفت: «من با یقین شهادت می دهم که اگر هم افرادی غیر از روحانیت جلودارح رکت انقلاب و تصمیم ها بوده اند، امروز جز ننگ و ذلت عار در برابر آمریکا و جهان خواران و جز عدول از همه معتقدات اسلامی و انقلابی چیزی برایمان نمانده بود، امروز توهین و تضعیف روحانیت ضربه بر استقلال و آزادی اسلام است. آنانی که روحانیون را مرتجع بدانند، راه شاه و آمریکا را می روند». «صحیفیه امام-ج21-ص788»

امام جمعه پاتاوه به سخنی از ولی امر مسلمین امام خامنه(رمدظله العالی) در مورد 19 دی ماه اشاره کرد و گفت: «19 دی یک نقطه درخشنده است، نه فقط در تاریخ قم بلکه در تاریخ کشور ما و تاریخ انقلاب اسلامی آنها به نیاز زمان پاسخ دادند، مهم این است که هر ملتی و هر مجموعه ای به نیاز زمان خود پاسخ بدهند».


خروج