1399/10/12

سردار سلیمانی یک دیپلمات واقعی بود

امام جمعه چرام گفت: سردار سلیمانی با این‌که نظامى و سردار و یک ژنرال بود، ولى در مذاکره یک دیپلمات به‌معناى واقعى بود.

سردار سلیمانی یک دیپلمات واقعی بود

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، حجت الاسلام سیدنورالله افشار ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با بیان اینکه شهید سلیمانی به کمک ملّت‌هاى منطقه یا با کمک‌هایى که به ملّت‌هاى منطقه کرد، توانست همه‌ نقشه‌هاى نامشروع آمریکا در منطقه‌ى غرب آسیا را خنثى کند، اظهار کرد: این شهید بزگوار توانست در مقابل همه‌ى نقشه‌هایى که با پول، با تشکیلات تبلیغاتی وسیع آمریکایی، با توانایی‌های دیپلماسی آمریکایی، زورگویی‌هایی که آمریکایی‌ها روی سیاستمداران دنیا به‌ خصوص کشورهای ضعیف دارند، تهیه شده بود قد علم کند و این نقشه‌ها را در این منطقه‌ى غرب آسیا خنثى کند.

وی، افزود: آمریکایى‌ها در مورد فلسطین طرحشان و نقشه‌شان این بود که قضیه‌ فلسطین را به فراموشى بسپارند،فلسطینى‌ها را در حالت ضعف نگه دارند که جرئت نکنند دَم از مبارزه بزنند،  این مرد، دست فلسطینى‌ها را پر کرد؛ کارى کرد که یک منطقه‌ کوچکى، یک وجب جا مثل نوار غزه در مقابل رژیم صهیونیستی با آن همه ادعا می‌ایستد، کاری و بلایى سر آن‌ها مى‌آورد که آن‌ها ظرف 48 ساعت مى‌گویند آقا بیایید آتش‌بس بدهید؛ این‌ها را حاج قاسم سلیمانى کرد، سردار شهیدسلیمانی کارى کرد که فلسطینیان بتوانند بایستند و بتوانند مقاومت کنند.

وی با بیان اینکه خاورمیانه جدید نقشه کلان آمریکا بود، گفت:بر اساس طرح خاورمیانه بزرگ قرار بود کشورهاى عربستان، سوریه، عراق، یمن، لیبى، به چندین کشور کوچک تقسیم شوند، آمریکایى‌ها مایلند لبنان را از مهم‌ عامل استقلال لبنان -یعنى نیروى مقاومت و حزب الله- محروم کنند تا لبنان بى‌دفاع در مقابل اسرائیل قرار بگیرد که بیاید تا خود بیروت را بگیرد؛ کما این‌که قبل‌ها و سال‌هاى قبل آمدند.

وی افزود: حزب الله بحمدالله روز به روز قوى‌تر شد، امروز، هم دست لبنان و هم چشم لبنان، حزب الله است؛ و نقش شهید عزیز ما در این حالت یک نقش ممتاز و برجسته است.

خطیب جمعه چرام، تصریح کرد: بخش مهم و قابل توجهى از شکست طرح ‌بى‌ثبات‌ سازى منطقه و ایجاد جنگ و آشوب، عملاً با نابودى جریان داعش توسط مقاومت اسلامى و با فرماندهی میدانی «حاج قاسم سلیمانی» عملی شد.

وی با بیان اینکه این هدف کلان را از مسیر «بى ثبات‌سازى منطقه» دنبال مى‌کردند، گفت:
محور اصلى این نقشه و قلب این نقشه عبارت بود از سوریه، لبنان و عراق بود، دشمنان دنبال همان از نیل تا فراتى بودند به یک شکلى تأمین بکنند، شروع جنگ نیایتى استکبار جهانى که با شرکت پیدا و پنهان ده‌ها کشور آمریکایى و اروپایى و آسیایى و آفریقایى همراه شد، عراق و سوریه هدف اصلى حملات قرار گرفت و شرایط این دو کشور تبدیل به یک تهدید بزرگ براى جهان اسلام شد، اما این سردار سلیمانى بود که با نگاه فرصت‌ساز خود از دل این تهدیدها، ارتش بزرگ بین‌الملل اسلامى را به‌وجود آورد که فاطمیون و زینبیون و حیدریون و قوات الوطنى و لواءالقدس و... نمونه‌هاى بارز آن است.

افشار با بیان اینکه سردار سلیمانى غیر از مباحث نظامى از زوایاى دیگر، انسان کم نظیرى در کشور بود، گفت:با این‌که نظامى و سردار و یک ژنرال بود، ولى در مذاکره یک دیپلمات به‌معناى واقعى بود، در مذاکرات سه جانبه ایران، آمریکا و عراق در بغداد در دهه 80 شمسى مقام معظم رهبرى مسؤولیت عالى این مذاکرات را به سردار سلیمانى واگذار کرده بودند.

وی، خاطرنشان کرد: آن زمان دبیر شوراى عالى امنیت ملى، آقاى لاریجانى بود و وزارت خارجه و وزارت اطلاعات و نیروى قدس سپاه ترکیب تیم مذاکره‌کننده را تشکیل مى‌داد، وقتى مى‌خواستیم به مذاکرات برویم نکاتى را سردار سلیمانى بیان مى‌کرد؛ سردار سلیمانى براى هر مرحله مذاکره بیش از 100 ساعت جلسه مى‌گذاشت که گاهى تا 2 بامداد ادامه مى‌یافت، همه جزئیات که در مذاکره مى‌خواست مطرح شود مورد توجه قرار مى‌داد.


خروج