1399/11/01
نصرت الله لطفی:

برنامه هاي تبليغي به اقتضاي كرونا تغيير شكل دادند/ دهه فجر هیچ برنامه ای تعطیل نخواهد شد

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور گفت: در اين شرايط هم امكان ندارد كه نسبت به سلامتي مردم بي تفاوت باشيم، به همين دليل امسال با رعايت تمامي پروتكل ها و اقتضاي زمان هيچ برنامه اي لغو نشد و حتي چندين مراسم هم به آن اضافه شد اما شرايط روز هم در نظر گرفته شد.

برنامه هاي تبليغي به اقتضاي كرونا تغيير شكل دادند/ دهه فجر هیچ برنامه ای تعطیل نخواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان، نصراله لطفي عصر سه شنبه در نشست خبري با خبرنگاران در پاسخ به سوالي پيرامون برنامه هاي دهه فجر در كشور اظهار داشت: پس از شيوع كرونا در كشور، از ابتدا به اقتضاي اهميت مراسمات، تصميم بر تعطيل ناپذيري مراسمات مذهبي و انقلابي شد و البته برگزاري آن ها با شرايط روز هماهنگ بود.

تا به حال هيچ برنامه اي به دليل كرونا لغو نشده است

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور با بيان اينكه افتخار همه ما اين است كه خادم مردم هستيم، افزود: در اين شرايط هم امكان ندارد كه نسبت به سلامتي مردم بي تفاوت باشيم، به همين دليل امسال با رعايت تمامي شیوه نامه های بهداشتی و اقتضاي زمان هيچ برنامه اي لغو نشد و حتي چندين مراسم هم به آن اضافه شد اما شرايط روز هم در نظر گرفته شد.

وي ادامه داد: مثلا در زمان سال نو دعاي توسل هماهنگ و سراسري از صداوسيما پخش شد، در نيمه شعبان در كل كشور نورافشاني انجام شد، در عاشورا لبيك ياحسين (علیه اسلام) گفته و در هفته وحدت و نظیر آن هم اقداماتي انجام شد.

لطفي گفت: به همين شكل نه تنها اقدامات سالانه تعطيل نشد بلكه مواردي هم به آن اضافه شد و در دهه فجر هم به همين شكل هيچ برنامه اي تعطيل نخواهد شد؛ همه برنامه ها مانند 12 بهمن، مهماني لاله ها، راهپيمايي و جشن بزرگ انقلاب برگزار مي شود اما همه برنامه ها به اقتضاي شرايط زمان خواهد بود.

تشكيل 24 كارگروه براي بزرگداشت ايام الله دهه فجر

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور عنوان كرد: 24 كارگروه تخصصي در همين راستا و براي بزرگداشت دهه فجر تشكيل شده و سه كارگروه آن مربوط به جوانان است؛ يك بخش ويژه دانش آموزان و فرهنگيان با مسؤوليت معاون پرورشي و تربيتي وزير آموزش و پرورش، بخش مربوط به جوانان و ورزش با مسؤوليت معاون فرهنگي وزير ورزش و جوانان و بخش دانشجويان هم با مسؤوليت معاون فرهنگي وزير علوم است.

وي تصريح كرد: بيش از سه هزار برنامه براي ايام الله دهه فجر در سطح كشور داريم اما به دليل اينكه هنوز در حال هماهنگي هستيم، آمار دقيق مشخص نشده است قطعا اين عدد افزايش خواهد داشت.

لطفي در ادامه اظهار داشت: بيانيه گام دوم بسيار راهگشا و چراغ راه است اما اين دغدغه را داشتيم كه با اين بيانيه هم مانند ديگر بيانات هيجاني برخورد كنيم، يكي از ضعف هاي ما همين هيجاني برخورد كردن و به فراموشي سپردن بيانات پس از گذشت مدتي است.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور ادامه داد: مثلا در زمينه اقتصاد مقاومتي و تهاجم فرهنگي كه مقام معظم رهبري بسيار نسبت به آن ها هشدار و تأكيد داشتند، با بي توجهي رو به رو شدند، امروز قطعاً از سوي مقام معظم رهبري حجت بر تمام مسؤولان تمام شده است.

وي پيرامون لزوم توجه بيشتر به بيانيه گام دوم بيان داشت: در ابتدا اقدامات مناسبي در اين خصوص انجام شد و حتي چندين جلد كتاب راجع به آن به چاپ رسيد اما بايد ديد در حوزه عمل و روشنگري جوانان چه اقداماتي انجام شد، در شرايط امسال و كرونا همين ميزان تأكيد بر آن كمتر هم شد.

لطفي ابراز داشت: شعار و عناوين ايام الله دهه فجر امسال هم بيشتر برگرفته از بيانيه گام دوم بود، محور فعاليت در سراسر كشور، اميدآفريني بر مبناي بيانيه گام دوم انقلاب خواهد بود.

نقش مطالبه گري شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور با اشاره به مطالبه اين شورا نسبت به اجراي بيانيه گام دوم عنوان كرد: به هر حال يك جا بايد نسبت به اين بيانيه مطالبه گر باشد و علاوه بر آن 25 سازمان و دستگاه هم عضو شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور هستند.

وي در ادامه اظهار كرد: پس از تذكر و انتقاد مقام معظم رهبري نسبت به نبودن اسناد لانه جاسوسي در كتاب هاي دانش آموزي به نمايندگي از افكار عمومي نقش مطالبه گري داشتيم و به نتايجي هم رسيد و قرار بر چاپ اين مسأله در كتاب هاي جديد شد.

لطفي بيان داشت: كاركرد شوراي هماهنگی تبليغات اسلامي هرگز مرتبط و هماهنگ با نگاه هاي دولت و جناح هاي مختلف كشور نبوده و تنها بر اساس مسير انقلاب بوده است، بر همين مبنا در اين شورا بايد به نوعي اقدام شود كه همه افراد انگيزه براي حضور در مواقع مختلف را داشته باشند.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور پيرامون اقدامات اين شورا در زمينه انتخابات ها اظهار داشت: نقش و عملكرد شورا همواره براي حضور حداكثري بوده است و تشخيص فرد اصلح برعهده مردم است، كاركرد شورا مقدمه سازي براي حضور حداكثري است و اين كه چه اقدامي انجام شود تا مردم با شناخت و آگاهي بيشتر، انگيزه براي حضور در رويدادهاي كشور داشته باشند.

دو جناح آمريكا مانند دو لنگه كفش براي ما هيچ تفاوتي ندارند

وي با اشاره به انتخابات آمريكا و انتخاب بايدن به عنوان رئيس جمهور آمريكا، گفت: احزاب آمريكا مانند دو لنگه كفش هستند، هيچ كدام بر ديگري ارجحيت ندارند و تفاوتي هم با يكديگر ندارند، پس براي ما فرقي نمي كند كه چه كسي رئيس جمهور آمريكا شود.

لطفي افزود: درواقع اين دو جناح هم اراده اي از خود ندارند، لابي صهيونيست اداره كننده آمريكا است و هيچ فرقي بين آن ها نيست، از بدو پيروزي انقلاب اسلامي حضور هر دو جناح را تجربه كرديم و ديديم كه هيچكدام با ايران خوب نبودند، شعارها مختلف بود و برخي ممكن بود در ظاهر خوب اما در عمل برخورد سخت تري داشته باشند.

راهپيمايي ماشيني و موتوري در مسير سنوات قبل برگزار مي شود

لطفي گفت: براي راهپيمايي روز 22 بهمن هم چهار گزينه بيشتر نداشتيم، برگزاري راهپيمايي سنواتي كه با توجه به احتمال موج چهارم كرونا در بهمن و اسفند امكان پذير نيست، گزينه ديگر تبديل راهپيمايي به تجمع است كه باز هم امكان پذير نبود و گزينه سه و چهار هم راهپيمايي با موتور و يا خودرويي كه هيچ كدام به تنهايي كاربردي نبود، تصميم بر راهپيمايي موتوري و خودرويي ترجيحا در همان مسيرهاي سنواتي در هر شهر گرفته شد اما هدف حضور حداكثري نيست و تنها حضور نمادين مدنظر است.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور گفت: مسير ترجيحي همان مسيرهاي قبل است اما در چندين استان اين امكان وجود نداشت و مسيرها تغيير كرد.

وي اظهار داشت: يكي از كارگروه هاي ذكرشده مربوط به بسيج با مسؤوليت فرماندهي سپاه استان است.

لطفي با بيان اينكه بايد با همكاري سپاه و بسيج، تدابيري انديشيده شود، افزود: شايد اين مراسم مستلزم ثبت نام باشد و درصورت تأييد ابلاغي در اين زمينه خواهد شد كه افراد از قبل ثبت نام كنند، مسأله ثبت نام، سازماندهي، تعيين مسير، امنيت، حضور تعميركاران سيار و غیره در قالب كارگروه تخصصي بررسي مي شود.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور با اشاره به اينكه در اين كارگروه ها شوراهاي تأمين استان ها هم وظايفي خواهند داشت، افزود: تعامل و هم افزايي با ساير دستگاه ها به ويژه رسانه ملي هم خواهيم داشت، براي بدنه مردمي هم با ارتباط با بسيج كه مربوط به همه مردم است مرتبط هستيم، عمدتا پيش از تصميم گيري ها هماهنگي با بسيج و سازمان ها انجام مي گيرد.

استان اصفهان در ميان استان هاي برتر كشور در برگزاري مراسمات

وي درخصوص وضعيت استان اصفهان در اين زمينه عنوان كرد: اصفهان از جمله استان هاي كشور است كه در برگزاري مراسمات موفق بوده است، زماني كه ارزيابي انجام مي شود هميشه يكي از برترين ها استان اصفهان بوده است و البته بخش عمده آن مربوط به مردم ولايت مدار و متدين اصفهان است، نقش آفرين اصلي خود مردم هستند كه مثلا حماسه هشت دي ماه قبل از 9دی سراسری را رقم زدند.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور پيرامون تغييرات در مسؤولان استاني اين شورا گفت: طبيعي است هيچ يك از افراد با يكديگر مشابهت و تفاهم كامل ندارند، در اين مسؤوليت هم انسان هاي مختلف با افكار مختلف داريم اما به لحاظ دلسوزي جز خيرخواهي در مسؤولان اصفهان نداشتيم.

وي گفت: اين تشكيلات به لحاظ ظاهري حداقلي است اما از سوي ديگر شخصي كه در رأس قرار مي گيرد بايد مقبوليت داشته باشد كه ديگر ارگان ها و سازمان ها با آن ها همكاري داشته باشند كه در اصفهان هم به همين شكل است.

اين دوره شوراي عالي انقلاب فرهنگي موفق نبوده است

لطفي در پاسخ به سوالي درباره عملكرد شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح كرد: شوراي عالي انقلاب فرهنگي موفق نبوده و انتظارات را برآورده نكرده است، مثلا چندين سال است كه يك سند ملي را مي خواهند به سرانجام برسانند، شفاف مي گويم كه نمره اين شورا اصلا قابل قبول نيست.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كشور افزود: مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حكم قانون است يعني اگر مصوبه اي داشت همگان ملزم به اجراي آن هستند، در بخش هاي گوناگون فرهنگي آن چه كه ما بيشتر از اين شورا مي بينيم، تأييد روساي دانشگاه ها است اما اين شورا تأثيرگذاري خاصي هم در حوزه فرهنگ نداشته و نمره قابل قبولي نگرفتند.

وي خاطرنشان كرد: تعارض و اختلاف با هيچ سازماني نداشته و در اساس نامه نقش هماهنگي را داريم و ديگر سازمان ها هم لازم است همكاري لازم را داشته باشند، اما در واقع اينطور نيست.


خروج